DOLAR 7,40040.74%
EURO 8,96180.22%
ALTIN 437,670,14%
BITCOIN 231503-2,10%
Giresun
-5°

HAFİF KAR YAĞIŞLI

06:05

İMSAK'A KALAN SÜRE

Selvi, Erdoğan’ın Asiltürk ziyaretinin perde arkasını yazdı: Hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şeyler oldu
  • 724Karadeniz.com
  • Politika
  • Selvi, Erdoğan’ın Asiltürk ziyaretinin perde arkasını yazdı: Hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şeyler oldu

Selvi, Erdoğan’ın Asiltürk ziyaretinin perde arkasını yazdı: Hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şeyler oldu

ABONE OL
9 Ocak 2021 02:09
Selvi, Erdoğan’ın Asiltürk ziyaretinin perde arkasını yazdı: Hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şeyler oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Asiltürk‘ü dün evinde ziyaret etti. Erdoğan’ın ziyareti kulislerde, ‘Cumhur İttifakını genişletme arayışı’ yorumlarını da beraberinde getirdi.

Hürriyet yazarı Selvi bugünkü köşesi yazısının ilgili bölümünde, Erdoğan’ın Asiltürk’ü ziyaretinin perde arkasını anlattı:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk’ü ziyareti, Milli Görüş ve AK Parti tabanında bir heyecan dalgasına yol açtı. Bunu görüşme sonrasında Asiltürk’ün Erdoğan’ı aracına kadar uğurlaması ve o sırada Poyraz Apartmanı’nda yaşayanların camlara çıkarak gösterdikleri ilgiden de anlamak mümkün. Bunun nostaljik bir ziyaret mi, yoksa Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik bir hamle mi olduğu yönünde bir tartışma yaşandı.

‘Asiltürk, Milli Görüş hareketinde Erbakan’dan sonraki en önemli isim’

Oğuzhan Asiltürk, Milli Görüş hareketinde Erbakan’dan sonraki en önemli isim. Merhum Erbakan’a karşı itiraz edebilen, onun da üzerinde etkili olan biri olarak bilinir. Yani Milli Görüş’ün ağır toplarından denildi mi, Erbakan hocadan sonra tartışmasız ikinci sıraya Oğuzhan Asiltürk ismi yazılır. Zaten Erbakan hocanın vefatından sonra Milli Görüş’ün manevi liderliğini üstlendi. Dikkat edin, doğal lider demiyorum, manevi önder. Oğuzhan Asiltürk’le Temel Karamollaoğlu arasında muhalefet tarzından dolayı görüş farklılığı yaşanıyormuş. Asiltürk, Temel Karamollaoğlu’nun üslubunu fazla sert buluyormuş. Bir de CHP’ye fazla angaje görebilir.

Erdoğan, AK Parti’nin kuruluşundan bu yana Oğuzhan Asiltürk’ü ilk kez ziyaret ediyor. Meclis Başkanı Mustafa Şentop, 7 Haziran 2015 ve 24 Haziran 2018 seçimleri öncesinde Saadet Partisi’yle seçim işbirliği için çaba göstermişti. Ama Karamollaoğlu ittifaka sıcak bakmadı. Yerel seçimler sırasında da Binali Yıldırım, Oğuzhan Asiltürk’ü ziyaret etmiş. Ama Erdoğan’ın ziyareti çok önemli. Oğuzhan Bey’in yaşlılıktan kaynaklanan ufak tefek problemler dışında bir sorunu yok.

Erdoğan’ın ziyareti bir gün önceden netleşmiş. Görüşme hakkında Temel Karamollaoğlu’na da bilgi verilmiş. Bir saat süren ziyaret, samimi bir sohbet ortamında gerçekleşmiş. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Asiltürk’e Kuran-ı Kerim hediye etmiş. Asiltürk bundan memnun kalmış. Milli Selamet Partisi’nden başlayıp Refah Partisi’nde devam eden bir geçmişe sahip oldukları için daha çok geçmişin hatıraları yâd edilmiş. Ama tamamen nostaljik bir görüşme olmamış. Tam aksine, ülke sorunları ve dünyadaki gelişmelerde değerlendirilmiş. Peki AK Parti ile Saadet Partisi’nin seçimlerde ittifak yapması konuşulmuş mu? O düzeyde bir görüşme olmamış. Ama zaten bu görüşme dahi başlı başına bir mesaj değil mi? Erdoğan, Asiltürk’ü ziyaret ederek zaten Milli Görüş tabanının teveccühünü kazandı. Bunun bir siyasi sonucu olur mu, orasını ben de merak ediyorum ama hani ünlü bir söz vardı ya: ‘Hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şeyler oldu.'”

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
rk
rk