DOLAR 7,46271.33%
EURO 9,02400.49%
ALTIN 437,710,06%
BITCOIN 263021-5,19%
Giresun

KAR YAĞIŞLI

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Kılıçdaroğlu: Hiçbir kadın vitrin süsü değil, bütün kadınlardan özür dilemesi lazım
  • 724Karadeniz.com
  • Politika
  • Kılıçdaroğlu: Hiçbir kadın vitrin süsü değil, bütün kadınlardan özür dilemesi lazım

Kılıçdaroğlu: Hiçbir kadın vitrin süsü değil, bütün kadınlardan özür dilemesi lazım

ABONE OL
2 Ocak 2021 20:09
Kılıçdaroğlu: Hiçbir kadın vitrin süsü değil, bütün kadınlardan özür dilemesi lazım
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kılıçdaroğlu, Halk TV canlı yayınında soruları yanıtladı, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sayıştay raporlarıyla ilgili bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, Sayıştay’ın TBMM adına denetim yaptığını belirterek, “Denetlediler. Biz de bu soygun düzenini Sayıştay raporlarından öğrendik. İhaleler kaça verildi, bilmiyoruz. Havaalanını kaça yaptın? Ben de 600 milletvekili de gazeteciler de bilmiyor. O raporlar olmazsa hiç öğrenemeyeceğiz. Sayıştay o açıdan önemlidir. Yolsuzluk var mı, yok mu Sayıştay raporlarından bir şekliyle öğreniyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Kılıçdaroğlu, “CHP’li belediyeler yargıya pek çok yolsuzluk dosyası sevk etti ama herhangi bir ilerleme yok. Açığa çıkarmak yetiyor mu?” sorusu üzerine, yolsuzluk yapanların iktidar tarafından korunduğunu iddia etti.

“Bürokrasi içinden bilgi geliyor mu?” sorusuna Kılıçdaroğlu, “Devletin içinde son derece temiz, dürüst, gidişten büyük rahatsızlık duyan insanlar var. Onlar devletin gözlerinin önünde soyulmasını kabul etmiyorlar, rahatsızlar. Bir şekliyle bu bilgiler bize, medyaya ve diğer yerlere de gidiyor. Bunlar görülüyor zaten. Görmemek mümkün değil” yanıtını verdi.

Tank palet fabrikasıyla ilgili soru üzerine Kılıçdaroğlu, “Tank palet fabrikası özelleştirilmedi, bedava verildi. Bir sent bile alınmadı. Bu ‘TSK tank üretmesin’ diye yapıldı” iddiasında bulundu.

“Ordunun tank üretmesine niye karşı olunur?” sorusuna Kılıçdaroğlu, şu cevabı verdi: “Devleti Londra’daki bir avuç tefeciye teslim etmişseniz… Avrupa’nın en büyük entegre tank palet tesisi. Alın teriyle parça parça büyütülen bir yer orası. Ethem Sancak ne üretti bu ülkede? Neden verdiniz ona? Dünyanın teşvikini verdiler yan tarafta bir fabrika kuracaktı Ethem Sancak ama baktı ki ‘Bu fabrikayı kuramıyorum ben o zaman tank palete çökeyim’ dedi. Çöktüler üstüne. Bunların yatacak yeri yoktur. Kendi ordusu tank üretme noktasına gelmişken özelleştiriyorsunuz, başka bir yere peşkeş çekiyorsunuz bir kuruş almadan. ‘2018’de ilk tankı üreteceğiz’ diyorsunuz, 2021 yılındayız. Nerede bu tank? Yalan söylemede bunlar kadar mahir kimse yoktur, olamaz. Ben utanırım mesela.”

Ekonomik bazı verilere değinen Kılıçdaroğlu, rakamların doğru açıklanmadığını ileri sürdü.

Kılıçdaroğlu, “Enflasyon yüzde 10, 15, bunların hepsi hikaye. biz vatandaşın nabzını tutuyoruz. Şu anda siyasi anlayış uluslararası sermaye çevreleri tarafından teslim alınan bir anlayıştır. ‘Faizi düşüreceğiz’ dediler, dolar gelecekti. Geldi mi? Gelmedi ve ‘Yükselteceksiniz’ dediler. Tefecilerin taleplerini yerine getirdiler” değerlendirmesinde bulundu.

‘Bütün kadınlardan özür dilemesi lazım’

Erdoğan’ın başörtülü CHP’lilere yönelik ‘vitrin mankeni’ ifadesine de değinen Kılıçdaroğlu şöyle dedi: “Daha ağır bir şey söyledi: vitrin mankeni. Bütün kadınlardan özür dilemesi lazım . Başı açık başörtülü bütün kadınlardan özür dilemesi lazım. Hiçbir kadın vitrin süsü vitrin konusu falan değil, olmamalı. Her insanın bir gururu her insanın bir onuru her insanın bir beklentisi vardır. Bir insanı kalkıpta bir başka kişi aşağılamak gibi bir hakkı hukuku yoktur.

Partimizde başörtülü kadınların olması işte sembolik değil. İnanan o kadar çok kişi var ki. Erdoğan sadece adalet yürüyüşüne baksaydı orayı bir izleseydi, orada görecekti. Erdoğan vaizelerle toplantı yapmamıştır ama bu kardeşiniz vaizelerle de toplantı yaptı. Biz bunları alıp siyasete malzeme etmiyoruz. Zaman zaman bir araya geliyoruz, oturuyorum konuşuyorum. Ne kadar samimi olduğumuzu inanca ne kadar yaklaştığımızı herkesin kişiliğine, kimliğine ne kadar saygı duyduğumuzu anlatıyorum. Ama bunları kalkıp televizyonlarda şov için yapmıyorum. Ben inandığım için yapıyorum.”

‘Bu çıkışın yolu demokrasilerde seçimdir’

“2021’i erken seçim yılı olarak görüyor musunuz? Böyle bir baskınız olacak mı?” sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: “Yok, bir özel baskımız olmayacak. Toplumun talebini siyasetçilerin dinlemesi lazım. Toplum ağır bir sürecin içine girerse elbette bir çıkış arayacaktır. Demokrasilerde o çıkışın yolu da sandığı ortaya koyup, vatandaşın tercihini beyan etmesini sağlamaktır. Demokrasinin özünde yatan da zaten seçimdir. Dolayısıyla vatandaşın oyuna arzu ettiğiniz zaman başvurabilirsiniz. Türkiye iyi yönetilmiyorsa ve bunun faturası doğrudan halka çıkıyorsa ve halk bir bunalım içindeyse bir çıkış yolu bulmak gerekir. Bu çıkışın yolu da demokrasilerde seçimdir. Getirir sandığı koyarlar, bir daha vatandaş seçerse zaten yollarına devam ederler.”

‘Tek dert var Kılıçdaroğlu’

Ekonomik ve Sosyal Konseyin toplanmadığına işaret eden Kılıçdaroğlu, “Çiftçiye, işçiye, sanayice soramıyorlar. Sarayda oturmuşlar kendi kendilerine plan, program yapıyorlar. Türkiye’de hiç dert yok. Tek dert var Kılıçdaroğlu. O zaman biz bunun sesini nasıl keselim? Kesemezsin kardeşim. Yeri gelir sokak sokak gezerim Türkiye’yi. Ben doğruları söylüyorum. Esnafın, berberin sorununu dile getiriyorum rahatsız oluyor. Çünkü ona göre çok pembe bir tablo var niye bu Kılıçdaroğlu böyle konuşuyor?” dedi.

Erken seçimle ilgili bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, “Erdoğan tekrar seçileceğine inansa gider. Seçim yapılsa kazanamayacağını bildiği için biz bunu nasıl uzatırız. Uzatıyor. Fatura garibana, sokaktaki insana çıkıyor” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘yerli ve milli muhalefeti de biz tesis edeceğiz’ sözlerinin anımsatılması üzerine Kılıçdaroğlu, “Etsin” dedi.

“Bu daha fazla baskı getirebilir mi?” sorusuna Kılıçdaroğlu, “Anadolu’da güzel bir söz vardır, zalimin erken gitmesi için dua ederler ‘Zulmün artsın’ diye. Zaten yaptıkları zulüm. ‘Nereden, nasıl acaba biz Kılıçdaroğlu’nu CHP’yi sıkıştırıp atabiliriz’ diye. Atamazsın kardeşim. Yedi sülalemizi araştırdın boğazımızdan aşağıya haram lokma inmedi, inmeyecek Allah nasip etmesin” karşılığını verdi.

‘Bir kişi var orada, o ne derse oluyor’

Kılıçdaroğlu, “Millet İttifakı’nın içine farklı seçenekler düşünülüyor mu?” sorusu üzerine, şunları söyledi: “Daha çok erken. Nedeni de şu, önümüzdeki seçimler bir siyasi parti seçimi değil, demokrasiden yana olanlarla demokrasiye karşı olanların seçimi olacaktır. Demokrasiden yana olanları Millet İttifakı temsil edecek. Otoriter, tek adam rejiminden yana olanları da Cumhur İttifakı temsil edecek. Bugün Cumhur İttifakı’nda hiçbir tartışma var mı? Yok. Bir kişi var orada, o ne derse oluyor.”

“Sayın Bahçeli’nin dediği şeyler de oluyor” ifadesi üzerine Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmede bulundu: “Arada bir ‘Bunu yapma’ dediği zaman o da ‘Yapmam olur’ diyor.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
rk
rk