724Karadeniz.com

ABD medyası: Trump, Açık Semalar Anlaşması’ndan çekileceğini yarın Rusya’ya bildirecek

New York Times, Başkan Donald Trump’ın üçüncü önemli silah kontrolü anlaşmasından da çekilmeyi planladığını, Açık Semalar Anlaşması ile ilgili kararını cuma günü…

Başkan Donald Trump’ın önemli bir silah kontrolü anlaşmasından daha çekilme yönünde karar verdiğini duyuran The New York Times gazetesi, bunun ABD ile Rusya arasında kalan son nükleer anlaşmadan da çekileceğinin işareti olduğu yorumunu yaptı.

Trump yönetiminden üst düzey yetkililere dayandırılan habere göre, ABD Başkanı, Açık Semalar Anlaşması’ndan çekilme kararına ilişkin yarın Rusya’yı bilgilendirecek.

Trump 2018 yaz sonunda imzaladığı 2019 bütçesiyle Rusya ile Açık Semalar Anlaşması ve 2010’da imzalanan ‘Stratejik Silahların Azaltılması (START) Anlaşması’nın dondurmuştu.

Açık Semalar Anlaşması 1992 yılında imzalanmış ve Soğuk Savaş sonrasında Avrupa’da güven inşa etmek için en önemli adımlardan biri olmuştu. 2002 yılından beri yürürlükte olan anlaşma çerçevesinde imzacı ülkeler birbirlerinin hava sahasında keşif uçuşu yaparak askeri eylemleri ve orduları hakkında açıkça bilgi toplayabiliyor, böylece savaş hazırlığı olup olmadığına dair net fikir edinebiliyordu. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ