Reklam
Reklam
Reklam
724Karadeniz.com

İlk Kıblemiz Mescidi Aksa İçin”Büyük Kudüs Mitingi”nde Buluşuyoruz…

Saadet Partisi, ABD Başkanı Donald Trump’ın açıkladığı sözde barış planına tepki göstermek amacıyla “Büyük Kudüs Mitingi” düzenleyecek.

“Yüzyılın zorbalığına karşı Kudüs için ayağa kalk.Mazlumların sesine ses, gücüne güç katmak üzere tek yürek oluyoruz.” sloganıyla, Saadet Partisi, 60 sivil toplum kuruluşunun desteğiyle 9 Şubat Pazar günü düzenlenecek “Büyük Kudüs Mitingi”ne katılım için toplumun her kesimine çağrıda bulundu.

İlk katılım haberi ise CHP Genel Başkanı Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’ndan geldi.  “Kudüs mitingine katılacağız’

Türkiye ilk kıblemiz Mescidi Aksa İçin 9 Şubat Pazar günü saat 14.00’da İstanbul Yenikapı Meydanı’nda Buluşuyor…

Şişli’de bir otelde düzenlenen basın toplantısında konuşan Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Abdullah Sevim, “Kudüs Fatihleri” olarak tanımladığı Hz. Ömer’i, Selahattin Eyyubi’yi, Yavuz Sultan Selim’i ve Mescid-i Aksa muhafızı Iğdırlı Hasan Onbaşı’yı rahmetle andığını söyledi.

Sevim, geçen günlerde ABD Başkanı Donald Trump’ın, “Yüzyılın Anlaşması” adını verdikleri bir “sözde barış planı”nı açıkladığını hatırlatarak, reddettikleri bu planın Kudüs’ü, Filistinlilerden başkasına verme anlamına geldiğini dile getirdi.

Bu coğrafyada yaşayanların bir araya gelmesinin önemine işaret eden Sevim, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Biz bu mitingle her şeyden önce bu gayeye hizmet etmek istiyoruz. Öncelikle ülkemizdeki herkesi, yüreği Mescid-i Aksa, Kudüs, bağımsız Filistin sevdasıyla yanan herkesi bir araya getirmek, birleştirmek istiyoruz. Gazze’de, Batı Şeria’da direnen yiğitlerin yüreğine ferahlık olmak istiyoruz. Kudüslü, Ramallahlı Filistinlilerin haykıran sesi olmak istiyoruz. Tüm mazlumların kalbine umut olmak istiyoruz.”

Kudüs ve Filistin ile dayanışma adına başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm siyasi parti genel başkanlarının mitinge davet edildiğini belirten Abdullah Sevim, “Bunun için, hangi partiden, hangi düşünceden, hangi STK’dan, hangi gruptan olursa olsun herkesi, istisnasız herkesi 9 Şubat Pazar günü saat 14.00’te Yenikapı Meydanı’nda gerçekleştireceğimiz Büyük Kudüs Mitingi’ne katılmaya davet ediyorum.” dedi.

Abdullah Sevim, ayrıca siyasi partilerin İstanbul il başkanlarına üyelerine gönderilmek üzere davet mektubu ilettiklerini ifade ederek, mitingde sadece Türk ve Filistin bayraklarının kullanılacağını kaydetti.

Kısa Bilgi:

“Hz. Muhammed Mustafa S.A.V Peygamber’imizin Miraç yolculuğuna çıkmadan önce Müslümanların kıblesi olan Mescid-i Aksâ’ya getirildiği İsra sûresinin ilk âyetinde açıkça belirtilmektedir. Hicret’in ardından buranın kıble oluşu on altı-on yedi ay kadar sürmüştür. Bu durum İslam’da Mescid-i Aksâ’ya verilen değeri göstermekte ve Kudüs’ün ele geçirilmesinden yıllar önce Rasûl-i Ekrem’in söylediği, ibadet ve ziyaret maksadıyla gidilmesi gereken üç mescidden birinin Mescid-i Aksâ (diğerleri Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevî) olduğudur  Bu mescidlerde kılınan namazın kişinin evinde tek başına eda edeceği namazdan elli bin kat daha çok faziletinin bulunduğu yolundaki hadisler bunu pekiştirmektedir. Hz. Ömer, Kudüs’ün anahtarını teslim aldığında kendisi de bizzat çalışarak Mescid-i Aksâ’nın (Süleyman Mabedi) Hıristiyanlık döneminde molozlar altında kalmış olan yerini temizletip Sahra’nın güneyindeki düzlükte cemaate namaz kıldırmış , daha sonra da buraya bir mescid yaptırmıştır.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ