724Karadeniz.com

55 Yaşında bir tarım işçisi…

55 YAŞINDA VE ÇALIŞMAYA MECBUR | Tokat HaberTokat’ta tarım işçileri bir taratan kavurucu sıcaklar diğer tarafgtan işsilikle mücadele ediyor.  Kavurucu sıcaklarda tomates hasadı yapan işçiler, işsizlik yüzünden kavurucu sıcak ve düşük yevmiyeye katlanmak zorunda olduklarını söylediler.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği Tokat’ta, tarım işçileri güneşin kavurucu ışınlarına maruz kalıyor. Kadın tarım işçileri, sabahı ilk ışıklarıyla birlikte başladıkları mesaiye, güneşin altında öğle saatlerine kadar devam ediyor. Verimli ovalara sahip kentte kadınlar tarafından toplanan domatesler kasalara konularak hale gönderiliyor. Yöre halkının başlıca geçim kaynakları arasında ön sıralarda yer alan tarım sektörü binlerce kişiye ekmek kapısı oluyor.

Sıcak havada zorlu mesai
Şehir merkezinden Ulaş köyüne gelerek çalışan 2 çocuk annesi Fadime Eliaçık, 55 yaşında çalışmak zorunda olduğunu ifade ederek, “Bu yıl üniversiteyi kazanan çocuğum var. Burada aldığım yevmiye ve eşimin yaşlılık maaşı ile geçinmeye çalışıyoruz” dedi. Ayten Aytekin ise 40 derece sıcağın altına tek önlem olarak şapka takıp çalıştıklarını söyledi. Sıcak havada maske ile çalışmanın da işlerini zorlaştırdığını belirten Aytekin, “Sabah 05.00’te geliyoruz 15.00 gibi işi bırakıyoruz. Sıcakta çalışmak çok zor ama yapacak bir şey yok. Geçim için çalışmak zorundayız” diye konuştu.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ